sobota, 12 marca 2011

Złudzenia optyczne

Choć mają niewiele wspólnego z matematyką, pobudzają do krytycznego myślenia, przekomarzają się z naszymi zmysłami. Nie potrafię odmówić sobie takiej przyjemności! Poniższe przykłady to tylko ułamek iluzji zebranych na stronie Mighty Optical Illusions. Polecam!Złudzenie numer 1: Bliźniacze kule
To, co widzicie to dobrze znany efekt względnego rozmiaru.

W tym przypadku mózg błędnie intepretuje to, co widzą oczy. Informacje przekazywane przez wzrok są interpretowane przez umysł, który bardzo sprytnie zgaduje, co powinien widzieć. Zazwyczaj to bardzo pożyteczna umiejętność. Ale czasem różnica pomiędzy faktycznym i postrzeganym obrazem może być zadziwiająca! Ceglany wzór w tle wzmacnia poczucie trójwymiarowości, pomagając oszukać naszą percepcję.Złudzenie numer 2: Krzywa szachownica

Oto złudzenie z gatunku pozornego ugięcia. Choć są proste i równoległe, poziome linie na rysunku wydają się zagięte.

Andy_0360 (zobacz jego profil na Flickr) tworzy dziwne obrazki, używając do tego wyłącznie klocków lego. Pamiętacie grzybka z Super Mario Bros? To jego ulubiona postać. Jeżeli nadal nie wierzysz, że linie na obrazku są proste, zobacz ten film. To małe guziczki mieszają nam w głowach.


Złudzenie numer 3: Płaskie czy trójwymiarowe?

Spójrz na miniaturkę po prawej stronie. Zanim obejrzysz film,  czy jesteś w stanie określić, który z przedmiotów na kartce jest prawdziwy? A dokładnie, który jest obrazem anamorficznym?

Poniższy film został wyprodukowany przez agencję reklamową Leo Burnett z  São Paulo, jako reklama drukarek Samsunga.
Złudzenie numer 4: Dziwny wodospad

Holenderski artysta M.C. Escher nie raz udowodnił, że potrafi namieszać w głowach swoimi złudzeniami optycznymi. Wszyscy znamy jego "Wodospad" z 1961 roku - rysunek, na którym woda wydaje się płynąć w górę, zanim spadnie na koło młyńskie. Oryginał możecie oglądać po prawej stronie.

A gdyby taki wodospad istniał naprawdę? Czy McWolles naprawdę osiągnął niemożliwe? W filmie poniżej jego model wodospadu Eschera zdaje się naprawdę działać.

Szczerze mówiąc, nie mogę pojąć jak to działa. Czy złudzenie ma coś wspólnego z kątem kamery? A może zastosowano efekty specjalne? Piszcie, jeśli macie pomysł.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz